Jak hodować i uprawiać storczyki

Niezależnie od tego, czy uprawiasz orchidee w domu, ogrodzie czy biurze, istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić roślinom dobry rozwój. Są to: zraszanie emulsją rybną lub wyciągiem z wodorostów, sadzenie w dobrze nasłonecznionym miejscu i nawożenie, gdy rośliny są w fazie aktywnego wzrostu.

Sadzenie w miejscu o dobrym drenażu

Niezależnie od tego, gdzie planujemy posadzić storczyki, należy pamiętać, że wymagają one specjalnego podłoża do uprawy, aby zapewnić im zdrowie i wzrost. Należy zapewnić im odpowiednie światło i wilgotność. Ważne jest również, aby upewnić się, że storczyki mają dobry system drenażu.

Storczyki mają kłącze, które jest długością nabrzmiałego pędu wyrastającego ze środka rośliny. Kłącze służy do przechowywania składników odżywczych i wody, które mogą być uwalniane w okresach suszy. Ogólnie rzecz biorąc, storczyki mają wiele różnych korzeni powietrznych, które pomagają roślinie wchłaniać wilgoć i składniki odżywcze.

Storczyki rosną w różnych miejscach, w tym na powierzchni drzew i innych roślin. Szczególnie dobrze radzą sobie z pochłanianiem wilgoci z powietrza. W chłodniejszym klimacie storczyki mogą być uprawiane jako rośliny domowe.

Możesz dodać wilgoci swoim storczykom, zraszając je codziennie. Można również użyć tacy nawilżającej. Wilgotność może pomóc im przetrwać zimowe miesiące, ale wiosną może być konieczne przesadzenie ich.

Jeśli storczyk rośnie nierównomiernie, należy rozważyć przeniesienie rośliny do większej doniczki. Ponadto, powinieneś regularnie sprawdzać stan swojego storczyka. Jeśli zauważysz, że liście rośliny pożółkły, powinieneś ją podlać.

Możesz również zapewnić orchidei trochę dodatkowej wilgoci, umieszczając w doniczce kamyczki. Woda będzie powoli parować i dodawać wilgoci do powietrza. Pomoże to zapobiec wysuszeniu orchidei.

Aby uzyskać najlepsze wyniki z twoich storczyków, powinieneś zainwestować w dobrej jakości nawóz. Płynny, kompletny nawóz 20-20-20 powinien być stosowany co tydzień w ilości jednej czwartej siły podczas regularnego podlewania.

Nawożenie, gdy storczyki są w fazie aktywnego wzrostu

Stosowanie nawozu do orchidei to dobry sposób na utrzymanie ich w zdrowiu. Pomoże on stymulować ich wzrost i dostarczy im składników odżywczych, których potrzebują do rozkwitu. Należy jednak wybrać odpowiedni rodzaj nawozu, który będzie podawany storczykom.

Istnieje kilka różnych rodzajów nawozów do wyboru. Niektóre z nich to rozpuszczalne w wodzie granulki, a inne to płynne koncentraty. Najlepszym wyborem dla storczyka jest nawóz, który ma zrównoważony stosunek N-P-K. Oznacza to, że zawiera odpowiednią ilość azotu, fosforu i potasu.

Storczyki wymagają 13 składników odżywczych, aby przetrwać i rosnąć. Każdy z tych składników odżywczych jest odpowiedzialny za inną część rozwoju rośliny. Ilość potrzebnego nawozu zależy od gatunku.

Dobry nawóz będzie wspierał rozwój korzeni storczyka, wspomagał oddychanie i promował podział komórek. Powinien zawierać magnez, wapń i potas. Zrównoważony nawóz można stosować co dwa do czterech tygodni. Nawóz o wysokiej zawartości fosforu będzie również wspomagał kwitnienie.

Innym sposobem na odżywianie storczyków jest stosowanie kolców na pokarm roślinny. Kolce te są łatwe do zainstalowania w podłożu i stopniowo się rozkładają. Można je umieścić bezpośrednio w podłożu lub włożyć do wypełnionej wodą tacy. Są one również bezproblemowe.

Pierwszą zasadą nawożenia storczyków jest zasilanie ich w odpowiednim czasie. Nie należy stosować nawozów w czasie kwitnienia rośliny. Podobnie nie należy nawozić storczyków w miesiącach zimowych. Wynika to z faktu, że temperatura zmniejszy ilość światła, które otrzymują liście.

Storczyki mają różne podłoża i każde z nich wymaga innej ilości składników odżywczych. Oprócz mchu torfowego, inne rodzaje podłoża do uprawy storczyków to włókno kokosowe, perlit i wełna mineralna.

Mgiełka z emulsją rybną lub ekstraktami z wodorostów

Stosowanie mgiełki z emulsją rybną lub ekstraktami z wodorostów w uprawie storczyków może przynieść wiele korzyści. Wśród nich można wymienić zwiększony wzrost korzeni i lepszą kondycję liści. Te dwa czynniki mogą znacznie przyspieszyć wzrost Twoich storczyków. Stosowanie mgiełki z nawozem na bazie ryb może również pomóc w uratowaniu chorej lub rannej orchidei.

Nawóz do storczyków jest istotną częścią pielęgnacji storczyka. Zawiera on azot, fosfor i potas, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu. Storczyki nie są w stanie wchłonąć z gleby wszystkich potrzebnych im składników odżywczych. Dlatego eksperci ogrodnicy zalecają stosowanie nawozu w fazie aktywnego wzrostu.

Wodorosty są pożywnym pokarmem, który może być stosowany jako uzupełnienie pielęgnacji storczyków. Jest on pełen witamin, minerałów i antyoksydantów, które przyniosą korzyści Twojej orchidei. Jest również bardzo delikatny dla korzeni i liści storczyka.

Możesz zrobić emulsję rybną w domu. Jest to dość łatwe do zrobienia. Jest również niedroga. Przygotowanie nawozu zajmuje zaledwie kilka minut. Trzeba go odcedzić, a następnie wymieszać z wodą. Pomocne jest również dodanie do mieszanki pożytecznych bakterii lub grzybów.

Wodorosty są uważane za superżywność ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych. Można go stosować również na innych roślinach. Może być stosowany jako oprysk dolistny, lub może być stosowany w warunkach hydroponicznych.

Wodorosty nie są kompletnym nawozem, ale dostarczają wielu składników odżywczych. Może być stosowany jako uzupełnienie regularnego nawozu do storczyków. Może być również użyty do ponownego ukorzenienia rannej lub chorej orchidei. Można również użyć wodorostów, aby dodać zapach do kwiatów storczyka.

Przesadzaj, aby pobudzić wzrost

Przy przesadzaniu orchidei należy pamiętać, aby nie uszkodzić korzeni. Chcesz również upewnić się, że wykorzystasz jak najlepiej swoje nowe podłoże. Odpowiednia ilość powietrza i wody sprawi, że storczyk będzie się dobrze rozwijał.

Kluczem jest wybór odpowiedniej doniczki. Potrzebna będzie doniczka o jeden do dwóch cali większa niż ta, w której storczyk jest obecnie. Doniczka powinna mieć również otwory drenażowe, aby zapobiec zamakaniu ziemi.

Warto również rozważyć użycie plastikowych doniczek zamiast terakoty. Plastik jest mniej podatny na szybkie wysychanie. Używanie orzeszków ziemnych może również pomóc w odprowadzaniu wody.

Powinieneś również upewnić się, że sterylizujesz swoją doniczkę i narzędzia przed rozpoczęciem przesadzania. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się chorób i toksyn na storczyka. Jest to dość żmudne zadanie, ale ważne dla zdrowia rośliny.

Innym powodem, dla którego warto przesadzić storczyka jest to, że przerasta on swoją doniczkę. Oprócz zapobiegania uszkodzeniom korzeni, przesadzanie zwiększa szanse na kwitnienie orchidei.

Możesz również spróbować użyć pumeksu, kory jodłowej lub włókna kokosowego, aby odtworzyć naturalne warunki, do których przywykł storczyk.

Możesz także spróbować użyć lekkiej plastikowej doniczki, ale nie jest ona zbyt stabilna. Można użyć kamieni lub palików bambusowych, które pomogą dodać więcej stabilności do doniczki.

Stary środek wzrostu powinien zostać usunięty, podobnie jak wszelkie martwe lub umierające liście. Użycie jednorazowej żyletki może pomóc w usunięciu materiału z korzeni bez ich uszkadzania. Możesz także dodać trochę nowego podłoża do boków doniczki.

Zapobieganie szkodnikom

Utrzymanie storczyków w zdrowiu i wolnych od szkodników wymaga odrobiny troski. Oprócz czyszczenia roślin, należy również sprawdzać je pod kątem obecności szkodników i chorób. Należy również zadbać o mieszankę doniczkową i glebę wokół storczyka. Pozostawienie roślin bez kontroli może spowodować ich ponowne zakażenie.

Storczyki są podatne na szkodniki takie jak mączliki, ślimaki. Mogą one powodować uszkodzenia kwiatów, systemu korzeniowego i pąków. Przenoszą również choroby grzybowe roślin. Na początku każdego sezonu należy przeprowadzić kontrolę zdrowotną, aby stwierdzić, czy storczyki są zaatakowane.

Możesz uniknąć tych szkodników, utrzymując dobry ruch powietrza i warunki sanitarne w miejscu uprawy. Można również stosować pestycydy. Można je stosować w postaci roztworów do gleby lub oprysków dolistnych. Należy je stosować przynajmniej co 10 dni.

Jeśli zauważysz mszyce na swoich storczykach, możesz je usunąć za pomocą sprayu z wodą i mydłem. Spryskanie kwiatów olejem ogrodniczym może również pomóc w zapobieganiu powrotowi mszyc. Olej może również pokryć mszyce i uniemożliwić rozwój jaj.

Aby zapobiec szkodom wyrządzanym przez mszyce w storczykach, można stosować małe pułapki na owady. Pułapki te zawierają środek owadobójczy. Grzyby przyciągają się do wilgotnej gleby i rozkładających się materiałów organicznych. Możesz również spryskać rośliny komercyjnym środkiem grzybobójczym.

Fungus gnats są małe owady z długimi antenami. Są one przyciągane do wilgotnej, ciepłej gleby. Składają jaja w glebie i żywią się grzybami. Grzybiarze mogą powodować uszkodzenia storczyków, ale zazwyczaj są nieszkodliwe.

Inne szkodniki, które atakują storczyki to wciornastki i łuskwiaki. Wciornastki to małe owady, które mają kształt owalu. Łatwo je przeoczyć. Mogą one powodować uszkodzenia storczyków poprzez żerowanie na liściach i kwiatach. Mogą one również powodować powstawanie plam na liściach oraz nasiąkniętych wodą plam na kwiatach.